STEFAN KARDYNAŁ WYSZYŃSKI
Zapiski więzienne
PREMIERA w przygotowaniu
(termin zależny od sytuacji pandemii)
Sala Teatru Kameralnego: ul. Wallenroda 4a, Lublin
Adaptacja sceniczna i reżyseria: Jan Wojciech Krzyszczak
Scenografia: Ireneusz Salwa
Muzyka: Tomasz Kobiela
Wystąpią:
JAN WOJCIECH KRZYSZCZAK
ANDRZEJ SIKORA
PAWEŁ WRONA
KRZYSZTOF ROGUCKI
ALEKSANDRA CIECIORA
MIROSŁAW MAJEWSKI
BEATA PIETROŃ
BARTOSZ SIWEK
________
REZERWACJA – tel. 601 732 576
Czas trwania spektaklu 100 minut
________
Jan Wojciech Krzyszczak w swojej adaptacji Zapisków skupił się na dwóch spośród trzech lat uwięzienia kardynała Wyszyńskiego; spektakl kończy się w październiku 1955 roku, dosłownie w przeddzień przeniesienia prymasa do klasztoru w Komańczy. Pokazuje więc okres dlań najtrudniejszy, dwa lata, które wymagały największej siły moralnej i niezłomności. Widzimy w owym czasie nie tylko, a nawet nie przede wszystkim księcia Kościoła, lecz człowieka zmuszonego do stawienia czoła opresyjnemu, ale też w dużym stopniu absurdalnemu systemowi. Owo podkreślenie ludzkiego wymiaru kardynała Wyszyńskiego w niczym nie ujmuje mu wielkości. Czyni go bliższym także tym, którzy znają go jedynie z historycznych przekazów. A przy tym twórca spektaklu osiąga jeszcze jedno – przypomina atmosferę czasów, które nigdy nie mogą się powtórzyć…
Andrzej Z. Kowalczyk
Dwa lata zapisane przez Prymasa
Teatr Kameralny w Lublinie proponuje publiczności przedstawienie Zapiski więzienne Stefana Kardynała Wyszyńskiego oparte na Jego notatkach prowadzonych w latach 1953-1956 w czasie przymusowego odosobnienia przez władze komunistyczne w Rywałdzie koło Grudziądza, Stoczku Warmińskim, Prudniku Śląskim i Komańczy. To właśnie tam umocniła się niezłomna postawa Prymasa Polski nie tylko jako przywódcy polskiego Kościoła, ale też nieustraszonego rzecznika godności człowieka oraz jego nienaruszalnych praw w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i narodowym. Kardynał Stefan Wyszyński stał się dla polskiego społeczeństwa i opinii światowej jednym z największych autorytetów, wzorcem postępowania i mężem opatrznościowym w dziejach Polski, ale też żywym i autentycznym przykładem miłości Ojczyzny. To o nim kardynał Karol Wojtyła – papież Jan Paweł II, wybrany w dniu 16 października 1978 roku, powiedział w czasie inauguracji swojego pontyfikatu: „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka (…), gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem”.
Spektakl Zapiski więzienne Stefana Kardynała Wyszyńskiego przypomina ponure lata zniewolenia narodu polskiego przez komunizm i nikczemne postępowanie ówczesnych władz wobec Kościoła i wiernych. Odzwierciedla prawdę historyczną, a jednocześnie pokazuje hart i bogate życie wewnętrzne Kardynała, które pozwoliły nie tylko przetrwać, ale również przygotować się do kolejnych konfrontacji i dalszej walki o wolność.
Aktorzy Teatru Kameralnego w sugestywny sposób oddają atmosferę tamtych lat i przekonywująco kreują bohaterów wydarzeń ze strony Kościoła oraz sylwetki przedstawicieli ówczesnych władz.
________